YAPABİLİRİM! Tavsiye Hikaye Kitabı

Bu hikaye kitabını bir öğrencimin elinde gördüm. Çok merak ettim içeriğini. Okuduktan sonra sadece bir çocuk kitabı değil bir yetişkinin de okuması gerektiğini düşündüm.

Bu hikaye kitabı 0-6 yaş çocuklarına okunabileceği gibi 7-8 yaş çocukların okumaları için kesinlikle alınmalıdır.

Hikaye kitabının amacı, tekerlekli sandalyeye mahkum olup yaşıtları tarafından kabul edilmek isteyen bir çocuğun yaşayabileceği bazı gerçekleri anlatmaktır.

Hikaye, tekerlekli sandalyedeki bir çocuğun hikayesi olsa da, metnin genel mesajı bütün çocuklar için yararlı olabilir. Kız yada erkek fark etmez. Bütün çocuklar gelişme yıllarında bazı zorluklarla güçlüklerle karşılaşır. Arkadaş edinmek olsun, okumayı öğrenmek olsun, bir spor dalında başarılı olmak olsun, bütün çocukların karşısına bir kaç güçlük çıkacaktır.

”Tekerlekli sandalyede olmam artık önemli değil. Başka çocukların yapabildiği şeylerin hemen hepsini yapabileceğimi biliyorum. Bu da bana mutluluk veriyor. Okuldaki basketbol takımına bile girdim. Diğer çocukların benden ve tekerlekli sandalyemden korkmadığını artık biliyorum.Çünkü bende onlar gibiyim. Yapması gerçekten zor görünen işleri denemekten biraz korkmak normal. Bazı insanların bazı işleri yapabilmek için diğerlerinden daha fazla çalışması da gerekebilir. Bu da normal. Ama büyük, küçük hangi zorluk olursa olsun, çok çalışarak, çok pratik yaparak üstesinden gelebiliriz…” diyor hikayenin kahramanı…

Tübitak Popüler Bilim Kitapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmen Defteri