Çocuklara Her Kitap Alınmalı Mı?

 

İki yıl önceydi…

Çocuğumuzun vücudunu besleyecek gıdalarda seçici davrandığımız gibi, aklını , kalbini, ruhunu, yeteneklerini besleyecek kitaplarda da seçici olmalıyız. Uzun süredir öğrencilerimin kitaba olan sevgilerini arttırmak adına bir çok kitapları onlara sunuyorum. Dikkat etmeye çalışıyorum. Fakat öyle kitaplar var ki satırlara sıkıştırılmış bize uymayan bilgiler… Dikkat etmek zorundayız…

Sınıfta hareketli ve kitap okumaya bayılan bir öğrencim arkadaşlarının yanında bana dedi ki:

-Öğretmenim yaramazlık bizim hakkımız.
-Neden oğlum?
-Çünkü  bizler çocuğuz. Yaptıklarımız sadece eğlence için.
-Evet çocuksunuz bilerek ortalığı dağıttığınızı düşünmüyorum. Fakat bu fikri nereden çıkardın.Acaba okuduğun ****** isimli kitaptan mı?
– Evet öğretmenim….

diye öğrencimle aramda geçen bir diyalog. Kendisine ve sınıfa durumu izah ettim. Okuduğu kitabın hakkını gerçekten veriyordu.

Çocuklarımızı en çok ne ile meşgul edersek, ona kendini daha iyi kaptırıyor. Mesela filmlerden etkilenip o filmlerin kahramanlarının kitapları, oyuncakları ve giysileri bizi kasıp kavuruyor. Bu medyadan fırlayan  kitaplar ile çocukları kitap sevdireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Çocukken okunan kitaplar derin izler bırakır. Bilinçte ya da bilinçaltında etkisini devam ettirir. Onun için çocuklarımızın  kitapları kötümserlik değil iyimserlikten, korku, gerilim ve dehşet değil sevgi, saygı, ve şefkat  duygularını besleyen , kin ve nefret duygularını değil hayata ve insanlara sevgiyle bakan, iyilik, doğruluk ve adaletin olduğu kitapların olmasına dikkat edelim.

Okutulan kitapla ilgili mutlaka sohbet edilmeli. Hatta okutulan kitabı önce anne-baba ve öğretmenin kesinlikle göz gezdirmesi veya okuması gerekmektedir. Çünkü çocukla nasıl sohbet edeceğiz ki? Kitapta olumlu ve olumsuz noktalarda konuşmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Örneğin ”Bu kitapta sevmediğin bir yer var mı? ” ya da ” En sevdiğin olay nedir?” gibi sorularla kitap hakkında olumlu ve olumsuz durumları istişare ederek çocuğun kitaptan daha da fazla faydalanmasını sağlayabiliriz.

Her çocuk kitabı sever fakat yetişkinler sayesinde kitap sevgisi ya zamanla artar ya da yok olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öğretmen Defteri