top of page
  • Yazarın fotoğrafıKadim Can

3.Sınıf Fen Bilimleri Karma Öğrenme Farklılaştırılmış Ders Tasarımı Örneği

Konu: 3.Sınıf Duyu Organları


Öğrencilerim ile konuya öncelikle bir soru ve bir video ile giriş yaptık. Giriş kısmında duyu organları hakkında düşüncelerimizi Mindmup uygulamasında zihin haritası ile görünür kıldık.
Süreç içerisinde canlı yayın sırasında öğrencilere kendileri için en önemli duyu organını seçmesini istedim. ZOOM sohbet kısmından bana hangi duyu organını ve neden seçtiklerini yazdılar. Kendi önem verdikleri duyu organına göre ben de sınıf içi grupları oluşturdum.


Gruplara konu ile ilgili LMS(Google Classroom) üzerinden video ve okumaları gereken bilgilendirici metinler paylaştım. Paylaştığım kaynaklardan topladıkları bilgileri, zihin haritası stratejisi ile not tutmalarını istedim.


Her grup hafta sonunda kendi grup arkadaşından bağımsız olarak araştırmalarını ve notlarını hazırladı. Okula geldiklerinde sahneye grupça çıkıp önemli gördükleri, akıllarında kalan bilgileri arkadaşlarına sundular. Dinleyen arkadaşları ile soru cevap şeklinde yürüttüler.


Ders sonrası planladığımız Drama dersi ile konu ile ilgili oyun ve drama çalışması yaptık. Daha sonra öğrencilerim ile birlikte öğrendikleri bilgileri kullandıkları bir çalışma yaptık. Kampüste duyu organlarını kullanarak kanıtları topladık.


Doğanın içinde ormanın sesini dinledik. Bir gözü görmeyen tavuğun neden hastalık kapmış olabileceğini konuştuk. Sınıfça üzüldük. Atlara dokunduk. İncirin tadına bakan balıkları izledik. Hünnapların tadına baktık. Kanıt cümleleri ile değerlendirme çalışması ile dersi bir sonraki aşamaya taşıdık.


Kanıtları ve öğrenme yansıtmak için LMS üzerinden bir görev daha tamamlamaları gerekti. Eve gittiklerinde kanıt ve öğrenme yansıtma yazılarını bana LMS üzerinden paylaştılar.


Bir öğrencim topladığı kanıtları evde dijital ortama aktarmıştı. Bu örneği de aşağıda sizinle paylaşıyorum.
10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Yazı: Blog2_Post
bottom of page