top of page
  • Yazarın fotoğrafıKadim Can

Online veya Yüz Yüze Eğitimde Grup Çalışmaları

Online veya yüz yüze eğitimde grup çalışmalarını sürdürebilmek için öncelikle öğrencilerin birbirleri ile olan ilişkilerini ve iletişim becerisini düşünmemiz gerekir.



Bunun için mutlaka sınıf içerisinde küçük takım oyunlarına veya sınıfça yapılan birlikte oynanan oyunlara ağırlık vermek önemli. Bu oyunları uzaktan eğitimde ZOOM veya Microsoft Teams grup odalarında da yapılabilecek şekilde tasarlamamız şart.


Temel amacımız bir şey öğretmekten çok sosyal ve iletişim becerisini geliştirerek ileride yapacağınız grup çalışmalarında birlikte öğrenme keyfini yaşamalarını sağlamaktır. Bunu sağladığımız vakit ders içeriği ile ilgili grup çalışmaları çok verimli olacaktır.


Sınıfınız iletişim ve ilişki konusunda iyi durumdaysa artık içerik ile ilgili çalışmalara odaklanabiliriz. Özellikle düşün eşleş paylaş stratejisi bu konuda çok verimli. Konu ile ilgili bir soru veya problemi öğrencilere sunun. Düşünmeleri için bir vakit verin.


Daha sonra ZOOM veya Microsoft Teams grup odalarında 2-3 kişiyi eşleştirerek odalara yollayın. Orada düşüncelerini paylaşmaları gerektiğini belirtin. Daha sonra ortak karar alsınlar ve ana salona döndüklerinde bir grup sözcüsü gruba ortak kararlarını paylaşsın.



30 dakikalık ders içerisinde 7-10 dakikalık böyle bir çalışma dersin 15-25 daki arasında yapılabilir. Bu çalışmada ortak kararı bir metin olarak yazmalarını da isteyebilirsiniz. Önceden hazırladığınız google dökümanları grup sayısınca kopyalayıp link gönderebilirsiniz.


Küçük küçük adımlarla ders içerisinde bu tür çalışma sıklığını arttırın. Burada paylaşmayı, sunmayı, ortak karar almayı ve bir dosya açıp içerisine arkadaşlarının düşüncelerini yazmayı öğreniyorlar. Bu kazandıkları becerileri daha uzun süren grup çalışmalarına aktaracaklar.


Öğretmen olarak ne yapacaklarını gruplara ayrılmadan önce gösterin. Bu rehberliği grup odalarını gezerekte yapabilirsiniz. Grupta bilgisayara hakim öğrencilerin dosyayı ekran paylaşımı yapmasını veya yazıcı seçilmesini başlarda talep edebilirsiniz.


Daha fazla kontrolü onlara verecekseniz google drive üzerinde bir klasör içerisinde grup klasörleri açın. Her birinin içerisinde okuyacakları bir metin veya video yükleyin. Ortak karar yazacakları bir google döküman ve çalışma sonrasında grup değerlendirmeyi koyabilirsiniz





Öğrencilere klasör bağlantısını grup odalarında paylaşın ve yönergeyi okumalarını isteyin. Değerlendirme türünüz ne ise çalışma sonrasında değerlendirmeyi tamamlamalarını isteyin. Vakit bittiğinde tüm grup sözcüleri çalışmalarını diğer grup üyelerine aktarabilir.


Bu tür çalışmayı sınıfınızda sıklıkla yürüterek her grup çalışmasında farklı değerlendirmelerle öğrencilerin kendilerini görmesini, öğrendiklerini yansıtmasını ve öğrenmeyi öğrenmenin keyfini yaşatabilirsiniz.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page